Kontakt

Support ÖNH-registret

ÖNH-registrets koordinator Lisa Forsling svarar på frågor om alla delregister.
onh@registercentrum.se
072-5169050

Referensgrupp

Åsa Skagerstrand, ordförande, asa.skagerstrand@regionorebrolan.se

Per-Inge Carlsson, per-inge.carlsson@liv.se

Margareta Edén, margareta.eden@vgregion.se

Jennie Hjaldahl, jennie.hjaldahl@regionorebrolan.se

Radi Jönsson, radoslava.jonsson@vgregion.se

Elisabeth Ternevall, elisabeth.ternevall@sll.se

Satu Turunen-Taheri, satu.turunen.taheri@sll.se

Madelene Österberg, madelene.osterberg@ltblekinge.se

Kontaktpersoner i de olika länen

Blekinge län

Landstinget Blekinge, Madelene Österberg madelene.osterberg@ltblekinge.se

Dalarnas län

Landstinget Dalarna - Borlänge, Jenny Karlsson jenny.karlsson@ltdalarna.se

Gotlands län

Region Gotland, Ulrika Lindh-Sporre ulrika.lindh-sporre@gotland.se

Gävleborgs län

Region Gävleborg, Lina Lindberg lina.lindberg@regiongavleborg.se

Hallands län

Region Halland, Inger Nelson inger.nelson@regionhalland.se

Jämtland Härjedalen

Region Jämtland Härjedalen, Elizabeth Mikaelsson elizabeth.mikaelsson@regionjh.se

Region Jämtland Härjedalen, Maria Olofsson maria.k.olofsson@regionjh.se

Jönköpings län

Landstinget i Jönköpings län, Birgitta Eriksson birgitta.eriksson@rjl.se

Landstinget i Jönköpings län, Sara Jansson sara.jansson@rjl.se

Kalmar län

Landstinget i Kalmar län, Pernilla Andersson pernilla.Andersson3@ltkalmar.se

Landstinget i Kalmar län, Kristina Malmer kristina.malmer@ltkalmar.se

Västervik sjukhus, Regina Paalberg regina.paalberg@ltkalmar.se

Kronobergs län

Region Kronoberg, Eva Jonsson eva.b.m.jonsson@kronoberg.se

Norrbottens län

Norrbottens läns landsting (Luleå), Petronella Paaso petronella.asterlund-paaso@nll.se

Norrbottens läns landsting (Luleå), Eva-Helena Öhman eva-helena.ohman@nll.se

Skåne län

Region Skåne, Kerstin Björklund kerstin.bjorklund@skane.se

Stockholms län

Stockholms läns landsting (Karolinska), Satu Turunen-Taheri satu.turunen-taheri@sll.se

Stockholms läns landsting (Karolinska), Elisabeth Ternevall elisabeth.ternevall@sll.se

Stockholms läns landsting (Karolinska), Vanja Nyström vanja.nystrom@sll.se

Södermanlands län

Landstinget Sörmland (Eskilstuna), Barbro Stockenberg barbro.stockenberg@dll.se

Landstinget Sörmland (Eskilstuna), Anna Gyllrud anna.gyllrud@dll.se

Landstinget Sörmland (Katrineholm), Åsa Hammarlund asa.hammarlund@dll.se

Uppsala län

Hörcentralen i Uppsala, Kajsa Hellström kajsa.hellstrom@regionuppsala.se

Hörcentralen i Uppsala, Anna-Karin Forsberg anna-karin.forsberg@regionuppsala.se

Hörcentralen i Uppsala, Armen Eskandari armen.eskandari@regionuppsala.se

Hörcentralen i Uppsala, Bibbi Lind bibbi.lind@regionuppsala.se

Värmlands län

Värmlands läns landsting, Per-Inge Carlsson per-inge.carlsson@liv.se

Värmlands läns landsting, Staffan Willbas staffan.willbas@liv.se

Värmlands läns landsting, Marie Lind marie.lind@liv.se

Västerbottens län

Västerbottens landsting (Umeå), Annica Östensson annica.ostensson@vll.se

Västerbottens landsting, Elisabeth Eriksson elisabeth.z.eriksson@vll.se

Västmanlands län

Landstinget Västmanland, Heva Brajim heva.brajim@ltv.se

Västra Götalands län

Västra götaland (Mölndal), Margareta Edén margareta.eden@vgregion.se

Västra götaland (Västra frölunda), Marita Johansson marita.lena.johansson@vgregion.se

Västra götaland (Sahlgrenska), Lisbeth Olsson lisbeth.olsson@vgregion.se

Västra götaland (Sahlgrenska), Ann-Christin Hermansson ann-christin.hermansson@vgregion.se

Västra götaland (Sahlgrenska), Pia Rugersson pia.rutgersson@vgregion.se

Västra götaland (Centrum), Malin Bäck malin.back@vgregion.se

Västra götaland (Fyrbodal), Susanne Asp susanne.asp@vgregion.se

Västra götaland (Fyrbodal), Sara Lindbom sara.lindblom@vgregion.se

Västra götaland (Borås), Marie Klafver marie.klafver@vgregion.se

Västra götaland (Södra Älvsborgs sjukhus, Borås), Sofia Scheefe sofia.scheefe@vgregion.se

Västra götaland (Skaraborg), Annika Jynnesjö annika.jynnesjo@vgregion.se

Västra götaland (Regionala team), Jakob Malmström jakob.malmstrom@vgregion.se

Västra götaland (Hisingen), Filip Gunnelid filip.gunnelid@vgregion.se

Örebro län

Region Örebro län , Åsa Skagerstrand asa.skagerstrand@regionorebrolan.se

Östergötlands län

Landstinget i Östergötland (Linköping) Iréne Slättengren irene.slattengren@regionostergotland.se

Landstinget i Östergötland (Norrköping) Suzana Asllani suzana.asllani@regionostergotland.se

(Sidan uppdaterad 20170613)

Kontaktperson

Lisa Forsling

Lisa Forsling är koordinator för ÖNH-registret och sköter supporten för alla delregister.

onh@registercentrum.se

072-5169050